Szkolne Koło Caritas

Drukuj PDF

Do oficjalnego  powstania Koła doszło 30 października 2004 roku. Wcześniej, już od początku roku szkolnego odbywały się spotkania reklamujące, przygotowujące do założenia Koła. Patronem naszej Wspólnoty jest św. Albert, którego motto życiowe brzmiało: „Dobry jak chleb”. Jego szeroko otwarte serce, szacunek wobec każdego człowieka i dobroć to przymioty, które zachwyciły nas u brata Alberta i które próbujemy naśladować.

Swój duchowy rozwój i chrześcijańską  postawę miłości kształtujemy  podczas  spotkań formacyjnych, skupień, rekolekcji pielgrzymek czy adoracji Najświętszego Sakramentu. Zadania Szkolnego Koła Caritas wynikają z przykazania miłości bliźniego i odnoszą się do każdego, bez względu na jego przekonania, wyznanie czy poglądy. Po zapoznaniu się z potrzebami środowiska szkolnego i lokalnego, a także z możliwościami i zainteresowaniami członków działania nasze obejmują:

 • Współpraca ze szpitalem na ul. Przybyszewskiego:

W ramach współpracy ze szpitalem na ul. Przybyszewskiego zajmujemy się oprawą  muzyczno - liturgiczną podczas Mszy św., odwiedzamy lżej chorych, rozmawiamy z nimi, z okazji świąt wręczamy własnoręcznie wykonane upominki. W Dniu Papieskim 16 października grupa naszych wolontariuszy przedstawiła chorym montaż słowno – muzyczny pt.” Jan Paweł II o cierpieniu”. Wspólne śpiewy ulubionych piosenek papieskich, wspomnienia pielgrzymek do Polski stworzyły klimat obecności Naszego wielkiego Rodaka wśród nas. Natomiast 25 stycznia 18 osobowa wolontariacka grupa SKC naszego Gimnazjum spotkała się z chorymi w szpitalu przy ul. Przybyszewskiego organizując spotkanie kolędowe. Młodzież oprócz oprawy liturgicznej wystąpiła z koncertem kolędowym. Różnorodny przegląd kolęd począwszy od starych, tradycyjnych, poprzez bardziej współczesne, przeplatanych poezją i refleksja o tematyce bożonarodzeniowej pozwolił chorym przeżyć chwile radości, doświadczyć ciepła i życzliwości ludzkiej. Po koncercie wolontariusze wręczali chorym własnoręcznie robione kartki, składali życzenia i z szczerym zainteresowaniem słuchali ich trosk i problemów.
 
 
 • Niesienie pomocy rodzinom w społeczności lokalnej

 
W ramach współpracy z Caritasem przy parafii św. Jerzego opiekujemy się 16  rodzinami potrzebującymi z naszej społeczności lokalnej. Organizujemy  zbiórki  odzieży, przyborów, zbieramy produkty żywnościowe w „Piotrze i Pawle” na święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy pieczemy  pierniki, baranki wielkanocne, wyszywamy kartki i wraz  z życzeniami   zanosimy do domów.
 
 • Współpraca z Domem Małego Dziecka w Poznaniu


Organizujemy dla tych dzieci: gry i zabawy, czytanie bajek, konkursy, spacery, spotkanie mikołajkowe, przygotowanie paczek ze słodyczami, zabawkami, pieczenie pierników, przygotowanie i przeprowadzenie spotkania opłatkowego, kolędowanie, wspólne chodzenie na roraty. Podzielenie się święconką przy okazji życzeń wielkanocnych. Wzięliśmy udział  w uroczystym otwarciu Okna życia.
 
 
 

Przeprowadzone akcje:

 • przeprowadzenie zbiórki: „góra grosza”
 • „pomóż i ty”
 • rozprowadzanie kalendarzyków „serce na dłoni” na pomoc dla chorych dzieci
 • zbiórka zabawek i słodyczy dla „ Rodzinnego Domu Dziecka” nr 5.
 • „skarbonki  z jałmużną wielkopostną”
 • Udział w „Betlejem Poznańskim” przez kolędowanie
 • Spotkania z ciekawymi ludźmi
 • Spotkania modlitewne w Kościele
 
Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości 
Ulti Clocks content

Z kalendarza


Dzisiaj jest: Poniedziałek
29 Sierpnia 2016
Imieniny obchodzą
Flora, Jan, Racibor, Sabina
Do końca roku zostało 125 dni.
Zodiak: Panna
You are here:   HomeUczeńWolontariat