Szkolny festiwal 2.0 - podsumowanie

Drukuj PDF

Hanna Zimniak
Gimnazjum nr 56
w Poznaniu

Szkolny Festiwal 2.0 - podsumowanie

Festiwal odbył się 1 czerwca 2012r. w budynku Gimnazjum nr 56 im. Józefa Wybickiego w Poznaniu. Był imprezą połączoną z Dniem Dziecka i Festiwalem Nauki, czyli dniem prezentowania efektów uczniowskich projektów edukacyjnych.

Organizacją Festiwalu zajęli się nauczyciele biorący udział w projekcie Szkoły z Klasą 2.0, samorząd uczniowski gimnazjum, nauczyciele oraz bibliotekarka.

Na Festiwal zostali zaproszeni rodzice uczniów przedstawiających projekty, przedstawiciel władz samorządowych – Rady Osiedla Ks. Jerzego Popiełuszki pan Nowakowski, dyrekcja, wszyscy nauczyciele oraz cała społeczność uczniowska Gimnazjum. Gośćmi byli także studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza wydziału Biologii, odbywający praktyki w naszej szkole.

Festiwal rozpoczął Dyrektor Gimnazjum Sławomir Eliks. Na początku zaprezentowała się młodzież klas pierwszych. Były wiersze o klasie, piosenki, kabaret i układy taneczne.

Nastąpiła część sportowej rywalizacji między oddziałami: rzuty do kosza na czas, skoki na skakance całej klasy, odbicia piłką siatkową i mecz tenisa stołowego równocześnie dla 6 osób. Te zajęcia nadzorowali nauczyciele wychowania fizycznego.

Po zajęciach sportowych nastąpiły prezentacje projektów w salach. Uczniowie z opiekunami przeszli do sal, w których czekali zainteresowani. Uczniowie przygotowali sale do przyjęcia widzów, przygotowali plakaty wprowadzające w tematykę projektu (projekt „Europo witaj nam”), były potrawy związane z tematem. W salach odbyły się prezentacje przed uczniami, dotyczące zakończonych działań. Widzowie mieli możliwość zadawania pytań. W każdej sali uczniowie korzystali z komputera, rzutnika i tablicy multimedialnej. Jedna z grup prezentowała swoje prace dotyczące legend dla cudzoziemców. Widzowie uczestniczący w tej prezentacji byli pod wrażeniem umiejętności zdobytych przez uczniów – podziwiali komiks stworzony przez uczniów oraz film.

Po wszystkich prezentacjach uczniowie wrócili na salę gimnastyczną, gdzie prezentowali się uczniowie klas trzecich. Mogliśmy podziwiać efekty zajęć artystycznych. Był kabaret, scenka biesiadna oraz przedstawienie o tysiącu żurawi, wzbogacone pracami „origami” wykonanymi z papieru.

Przez kilka dni przed Festiwalem bibliotekarka szkolna sprzedawała losy na loterię fantową. Każdy los wygrywał. Za 2zł można było wylosować różne niespodzianki. Na zakończenie całej imprezy odbyło się losowanie nagrody głównej ufundowanej przez Radę Rodziców naszej szkoły. W tym roku był to aparat fotograficzny, wylosował go chłopiec z pierwszej klasy. Pieniądze zebrane ze sprzedaży losów przeznaczone zostaną na zakup sprzętu nagłaśniającego. To był ostatni element tego wyjątkowego wydarzenia szkolnego.

Po prezentacjach spytałam „na gorąco” kilku uczniów o wrażenia i usłyszałam, że byli zdziwieni umiejętnościami niektórych osób. Podziwiali efekty filmowe, podobało im się zaangażowanie uczestników projektów w przedstawienie swojej pracy, docenili umiejętność pracy w grupach oraz wystąpienie przed publicznością.

Prezentacje projektów były odpowiednio zaplanowane i dobrze przygotowane. Uczniowie i ich opiekunowie byli zadowoleni z pracy nad projektem oraz sposobu zaprezentowania efektów swoich działań. Zmianie może ulec miejsce prezentacji tak, aby większa liczba uczniów mogła zobaczyć podsumowanie projektu. Sale lekcyjne mają ograniczoną pojemność. Lepsze możliwości posiada sala gimnastyczna lub boisko szkolne, ale warunki pogodowe nie pozwalały na zajęcia na świeżym powietrzu. Powszechne wykorzystanie rzutników, komputerów i tablic multimedialnych ograniczyło możliwość wyboru miejsca prezentacji.

Koordynator projektu Szkoła z Klasą 2.0

Hanna Zimniak

Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości 
Ulti Clocks content

Z kalendarza


Dzisiaj jest: Poniedziałek
29 Sierpnia 2016
Imieniny obchodzą
Flora, Jan, Racibor, Sabina
Do końca roku zostało 125 dni.
Zodiak: Panna
You are here:   HomeSzkołaProgramy i projekty szkolneSzkoła z klasą 2.0podsumowanie projektu Szkoła 2.0