Szkoła 2.0 - projekt ekologiczny

Drukuj PDF

Prezentacja Projektu 2.0

Jak zmienić styl życia na ekologiczny?

Zapraszamy do galerii zdjęć z projektu

Zapraszamy od odwiedzenia bloga uczniów uczestniczących w projekcie

 

Publiczna prezentacja projektu realizowanego przez uczniów klasy drugiej odbyła się 1 czerwca 2012 podczas Festiwalu Nauki połączonego z Dniem Dziecka w Gimnazjum nr56. Od lat Dzień Dziecka jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych i jest to dzień prezentowania projektów realizowanych w szkole. Odbiorcami projektu byli uczniowie kilku klas. W marcu w szkolnej gazetce Margines” ukazał się artykuł „Ekologiczny styl życia źródłem oszczędzania”. Zawierał kilka pożytecznych rad w jaki sposób możemy oszczędzić energię elektryczną, gaz i właściwie segregować odpady. Numer gazety był rozdawany rodzicom na spotkaniach klasowych.

Prezentacja projektu ekologicznego odbyła się w sali 22 (pracownia chemiczna ), trwała ok. 30 minut. Uczniowie podczas prezentowania swojej pracy omawiali fragmenty swojej pracy. Podczas przygotowań do zakończenia pracy sami wybrali co będą prezentować i w jakiej kolejności. Słowo wstępne dotyczące celu projektu przedstawił Tobiasz, o zużyciu gazu, wody mówił Marek, o zużyciu prądu i produkcji śmieci –Jacek, wnioski dotyczące tych informacji omówił Andrzej. Następny zespół zajął się przedstawieniem efektów ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców osiedla i wniosków z tej ankiety, byli to Paweł, Filip i Dominik. Kolejny zespół: Jakub i Wojtek zaprezentowali swój fragment – mapkę osiedla z miejscami ustawienia pojemników do selektywnej segregacji śmieci. Dawid zaprezentował czasy rozpadu niektórych produktów. Michał przedstawił założenia i zalety recyklingu. Zakończył nasza prezentację Michał, który był autorem ostatniego slajdu naszej prezentacji – umieścił śpiew ptaka w tle. Wszystkim podało się zakończenie, ale również całą prezentację uznano za interesującą. Najbardziej podobał mi się fragment dotyczący mapki i zdjęć miejsc z pojemnikami do segregacji śmieci oraz ostatni slajd z ptasim śpiewem.

Uczniowie wykorzystali komputer, rzutnik i tablicę multimedialną. Obsługa tych narzędzi nie sprawia im kłopotów, ponieważ używają ich na co dzień. Przygotowane prezentacje zamierzali otworzyć po ściągnięciu z poczty elektronicznej, lecz niestety w tych dniach mieliśmy kłopoty techniczne z siecią i uczniowie użyli pamięci zewnętrznej. Byli na to przygotowani, co nas – nauczycieli, mile zaskoczyło.

Uczniowie przygotowując się do prezentacji projektu nauczyli się pracy w grupie i przełamali strach przed publicznym wystąpieniem. W większym stopniu opanowali korzystanie z PowerPointa, Excela oraz Worda. Dużą radość sprawia im praca ( zabawa ) z prezentacjami. Nauczyli się właściwie formatować dokumenty, wklejać zdjęcia i wykresy do prezentacji.

Podsumowanie projektu nastąpiło na spotkaniu przed publiczną prezentacją. Ustalona została kolejność wystąpień. Chłopcy dokonali samooceny swojej pracy, wymienili się informacjami dotyczącymi oceny pracy innych. Projekt został zaliczony wszystkim uczniom. Propozycje do pracy dla innych zespołów to sprawiedliwe dzielenie zadań, właściwe dobieranie wiadomości i informacji z Internetu

Uczniowie byli zadowoleni z efektów pracy w zespołach, nauczyli się pracy w grupach i przezwyciężyli obawę przed publicznym występem. Cieszy ich zmiana zachowań domowników dotycząca działań proekologicznych.

Jeden z uczniów po zaprezentowaniu projektu stwierdził, że nauczył się tworzenia bardziej zaawansowanych wykresów oraz prezentowania danych z wykresów, poczuł się pewniej, gdy zaprezentował swoje wyniki pomiarów. Chłopcy uznali, że projekt był ciekawy a efekty pomiaru śmieci zaskakujące.

Odbiorcom podobało się zaangażowanie uczestników projektu w przedstawienie owoców swojej pracy, uznali prezentację za ciekawą a projekt za pomysłowy.


Uwagi do Kodeksu 2.0: w naszej pracy potwierdziliśmy potrzebę stosowania zasad ustalonych na początku projekty np

  1. Ucz i ucz się z TIK. Korzystamy z programów edukacyjnych, tablic interaktywnych, e-booków.

  2. Z informacji korzystaj samodzielnie i krytycznie.

Korzystamy samodzielnie z informacji z internetu i potrafimy je ocenić.

Patrz co czytasz i co przepisujesz - nie wszystko w internecie jest prawdą.

  1. Nie kradnij i nie daj się okraść.

Wykorzystując cudzą pracę podajemy źródło i autora.

  1. Komunikujmy się.

E-maile znacznie ułatwiają komunikację między nauczycielami, uczniami i rodzicami.

Rozmawiajmy ze sobą.


Hanna Zimniak

Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości 
Ulti Clocks content

Z kalendarza


Dzisiaj jest: Poniedziałek
29 Sierpnia 2016
Imieniny obchodzą
Flora, Jan, Racibor, Sabina
Do końca roku zostało 125 dni.
Zodiak: Panna
You are here:   HomeSzkołaProgramy i projekty szkolneSzkoła z klasą 2.0"Jak zmienić styl życia na ekologiczny"