Szkoła 2.0 - Europo witaj nam

Drukuj PDF

PREZENTACJA PROJEKTU

>>> prezentacja Czechy - Słowacja (w prezi) <<<

>>> galeria zdjęć z prezentacji projektu <<<

 1. Publiczna prezentacja projektu „Europo witaj nam” odbyła się w dniu 1 czerwca 2012 r. w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki oraz Festiwalu 2.0 połączonego z obchodami Dnia Dziecka i festynem w naszym gimnazjum. Odbiorcami  projektu byli: Pan dyrektor Sławomir Eliks, Pani wicedyrektor Beata Walińska, nauczyciel języka polskiego Pani Elżbieta Leśniewicz oraz uczniowie klas: I 4, II 1, II3-realizującej projekt. Prezentacja odbyła się w sali geograficznej nr 111, około godz.9.30.
 2. Prezentację poprzedziły przygotowania, które rozpoczęły się już poprzedniego dnia. W sali została przygotowana widownia, na ścianach znalazły się plakaty prezentujące poszczególne kraje europejskie. W widocznym miejscu znalazł się tytuł projektu oraz stół, na którym umieszczono  specjały kuchni europejskiej.  Uczniowie przyszli odświętnie ubrani, nieco spięci wystąpieniem, które ich czekało. Cały projekt, jak już wcześniej opisywałam zawierał dziewięć wystąpień z poszczególnych krajów Europy, dlatego na Festiwalu 2.0 wystąpiły tylko dwa zespoły, których praca oceniona została najwyżej.  Całość wystąpień poprzedziła informacja na temat całości realizowanego projektu, jego założeń, przebiegu, tematyki oraz osób biorących w nim udział. Następnie prezentację o  krajach alpejskich przedstawiły: Joanna Ludwiczak i Klaudia Lis, drugą na temat krajów Europy Południowej, Oliwia Gawron i Zuzanna Stefaniak z klasy II 3. Wystąpienie polegało na przedstawieniu prezentacji w programie  Power Point, a także zaprezentowaniu plakatów o wybranych krajach oraz potraw z danego kraju. W obu wystąpieniach podobało mi się, że uczennice mówiły, a nie czytały tylko to, co miały na slajdach. Każde wystąpienie zajęło około 20 minut i zakończyło się oklaskami publiczności zgromadzonej w sali. Całość projektu zakończył poczęstunek dla przybyłych gości, co wzbudziło zainteresowanie i  aplauz zgromadzonych. Wszyscy byli zadowoleni z tak miło spędzonego czasu. Prelegentki zaś uśmiechnięte i zadowolone ze swojego wystąpienia.
 3. W trakcie prezentacji projektów uczniowie korzystali z komputera, tablicy multimedialnej oraz rzutnika. Materiały przygotowane były i prezentowane w programie Power Point z wykorzystaniem Internetu. Do realizacji projektu wykorzystano również szkolną Platformę e-learningową Moodle, laptopy uczniowskie, inne programy jak: Prezi, kreator do obróbki filmów. Jeżeli uczniowie  napotykali na jakieś trudności, to dotyczyły one jedynie materiałów i treści, które należy zamieścić. Tutaj konieczne były korekty, skracanie nadmiaru informacji lub wskazania czego jeszcze brakuje. Służyły do tego konsultacje  po lekcjach oraz Platforma -learningowa. Od strony informatycznej nie mieli żadnych problemów, potrafili nawet zaskoczyć tym, co już potrafią. Dodam, że projekt realizowała eklasa z poszerzonym programem informatyki oraz laptopami na wszystkich zajęciach.
 4. Ocena każdej kolejnej grupy projektowej odbywała się bezpośrednio po wystąpieniu w trakcie kolejnych lekcji od stycznia do maja 2012r. Uczniowie oceniani byli według ścisłe określonych kryteriów (karta oceny). Dokonywali samooceny, a następnie wg tych samych kryteriów oceniałam ich ja. Ocena końcowa była średnią arytmetyczną obu ocen. Dodatkowym elementem oceny było uznanie ze strony kolegów w postaci oklasków.
 • Oceny całości projektu dokonałam za pomocą ankiety ewaluacyjnej, w której uczniowie anonimowo wypowiedzieli się, czego nauczyli się dzięki udziałowi w projekcie, czy są zadowoleni z wyników swojej pracy, co było najbardziej wartościowe w ich projekcie oraz co zmieniliby realizując podobne zadanie w przyszłości. To, czego uczniowie nauczyli się realizując  projekt, to:
 • „ Przygotowując projekt uczyłem się,
 • Zdobytą wiedzę,
 • Pracę z kolegami, zgranie grupy
 • Możliwość wyszukania ciekawych informacji i zdjęć,
 • Wystąpienie przed klasą,
 • Poznałem nowy program, nieznany innym uczniom i zaprezentowałem go”.

To, co ewentualnie zmieniliby w swoim projekcie patrząc z perspektywy czasu, to:

 • „Zmieniłbym nieco formę mojej prezentacji.
 • Wykorzystałbym mniej tekstu, więcej konkretów.
 • Moja prezentacja byłaby bardziej interaktywna.
 • Zmieniłbym sposób wystąpienia.
 • Zrobiłbym to jeszcze raz lepiej”.

Ankieta ewaluacyjna oraz jej wyniki  stanowią załącznik do realizacji niniejszego zadania.
Sposób realizacji projektu, który wybrałam,  z wykorzystaniem lekcji geografii  uważam za bardzo udany i polecam go innym nauczycielom do realizacji podobnych tematów. Uczy on pracy w grupie i odpowiedzialności. Warunkiem jest jednak  dostęp do narzędzi TIK oraz  ambitny zespół, który na czas wywiąże się z powierzonych zadań.

Urszula Kotus

Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości 
Ulti Clocks content

Z kalendarza


Dzisiaj jest: Poniedziałek
29 Sierpnia 2016
Imieniny obchodzą
Flora, Jan, Racibor, Sabina
Do końca roku zostało 125 dni.
Zodiak: Panna
You are here:   HomeSzkołaProgramy i projekty szkolneSzkoła z klasą 2.0"Europo witaj nam"