Szkoła z klasą 2.0

Drukuj PDF

 Gimnazjum nr 56 w Poznaniu przystąpiło do programu „Szkołą z klasą 2.0” to kolejna edycja akcji „Szkoła z klasą” prowadzonej od 2002 roku przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i „Gazetę Wyborczą”. Ma na celu wypracowanie zasad korzystania z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w edukacji i rozwijanie ciekawych i zarazem atrakcyjnych dla uczniów sposobów nauczania, przede wszystkim metody projektu edukacyjnego. Program pomaga rozwijać umiejętności samodzielnego myślenia, odpowiedzialnego korzystania ze źródeł, i wykorzystywania wiedzy w praktyce.

Program „Szkoła z klasą 2.0” prowadzony jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i „Gazetę Wyborczą” pod honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej Katarzyny Hall. Wspierają: Fundacja Agora i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Partnerami są Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON, Fundacja Orange, Narodowy Instytut Audiowizualny, Raifeissen Bank Polska i Polbank S.A oraz Huawei.

Razem z wieloma szkołami będziemy mierzyć się z wyzwaniem, jaki stawia przed polską edukacją rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) oraz zmieniające się na naszych oczach oczekiwania uczniów. Liczymy, że wspólnie wypracujemy sensowne rozwiązania dydaktyczne i organizacyjne, odpowiadające rzeczywistym potrzebom szkół.

Jak w edukacji wykorzystywać technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK)?
To jedno z najważniejszych pytań w programie "Szkoła z klasą 2.0", na które także w tym roku chcemy odpowiadać wspólnie z nauczycielami z całej Polski. Będziemy dalej pracować nad rozwijaniem nauczania z TIK, przede wszystkim zachęcając nauczycieli do pracy z uczniami metodą projektów edukacyjnych z wykorzystaniem nowych mediów. Będziemy promować i uaktualniać szkolne Kodeksy 2.0, zbierać doświadczenia, wypracowywać zasoby edukacyjne - scenariusze lekcji, miniwykłady.

Zaproszono do udziału nauczycieli i uczniów, ale i dyrektorów szkół. Doświadczenie poprzedniej edycji pokazało, że szkoła naprawdę się zmienia, naprawdę wkracza na nowoczesne tory, kiedy działają wszyscy. Dlatego właśnie w tym roku przygotowano zadania dla wszystkich! Co szkoły otrzymają w zamian? Oprócz bezcennego doświadczenia i wielu praktycznych rozwiązań dla szkół przewidujemy Certyfikat wykorzystania nowych technologii, który może stać się znakiem, że szkoła wkroczyła w XXI wiek.

  1. Nauczyciele i nauczycielki - będą dalej pracować nad Szkolnymi kodeksami 2.0, czyli zasadami używania TIK w nauczaniu i komunikacji w czworokącie: dyrekcja - nauczyciele - uczniowie - rodzice. Dorobkiem akcji jest kilkaset takich kodeksów, będzie z czego skorzystać, co rozwijać. Nauczyciele będą też pracować nad lepszym wykorzystaniem TIK za lekcjach i - na czym zależy nam szczególnie - w projektach edukacyjnych.
  2. Dyrektorki i dyrektorzy będą tworzyli warunki, by TIK w szkole rozkwitał. Na pozór banalne zmiany mogą mieć rewolucyjne znaczenie: otwarcie pracowni komputerowej dla uczniów podczas przerw i po lekcjach, udostępnienie szkolonego internetu wszystkim (wi-fi w co najmniej kilku salach i na korytarzu), szkolna platforma edukacyjna, stworzenie zespołu zadaniowego ds. TIK...
  3. Uczniowie poprowadzą blogi, stworzą własne e-materiały (filmy, animacje, gry) do wykorzystania przez innych, wezmą udział w projektach, gdzie mogą być najlepszymi ekspertami np. "jak ściągać z sieci materiały, żeby to nie było ściąganie", a także poprowadzą zajęcia dla e-wykluczonych dorosłych (przykłady z tegorocznej akcji są budujące)
Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości 
Ulti Clocks content

Z kalendarza


Dzisiaj jest: Poniedziałek
29 Sierpnia 2016
Imieniny obchodzą
Flora, Jan, Racibor, Sabina
Do końca roku zostało 125 dni.
Zodiak: Panna
You are here:   HomeSzkołaProgramy i projekty szkolneSzkoła z klasą 2.0