Pedagog - ściąga dla Nauczyciela

Drukuj PDF

Dlaczego „Rewolucja w uczeniu” na pierwszym miejscu stawia rozwój osobowości ucznia?


ponieważ:

  • Niemal każdemu zdarzają się chwilowe trudności z nauką. Tradycyjne szkolnictwo odniosło tylko jeden spory „sukces” – zniechęciło większość ludzi do nauki w okresie, kiedy decydujące znaczenie ma ich zapał do nauki.
  • Emocje stanowią furtkę wiodącą do efektywnego uczenia się a na stan emocjonalny każdego człowieka wpływa jego umiejętność porozumiewania się, nawiązywania kontaktów z otoczeniem, poczucie własnej wartości i motywacja do pracy, czyli cechy kształtowane w ramach rozwoju osobistego. Jeżeli zadbamy o prawidłowy rozwój tych umiejętności to furtka się zamknie.
  • Dobrze rozwinięte umiejętności słuchania i mówienia mają ogromne znaczenie we wszystkich dziedzinach życia i pracy, a jednak są bagatelizowane w wielu instytucjach zajmujących się edukacją.
  • Pewność siebie i poczucie własnej wartości odgrywają kluczową rolę w procesie uczenia się a system szkolnictwa, który nie rozwija tych cech nie poradzi sobie też z innymi zadaniami.

W świecie, w którym każdy powinien kierować swoim życiem, niezbędne jest włączenie doskonalenia umiejętności życiowych do wszelkiej edukacji od przedszkola do zaawansowanych studiów.
 
Do takich umiejętności należą:
  • twórcze rozwiązywanie problemów, krytyczne myślenie, umiejętności przywódcze, umiejętność patrzenia z ogólnej perspektywy, pewność siebie pozwalająca brać pełny udział w decydowaniu o przyszłości społeczeństwa oraz umiejętność planowania swojego życia w czasach ogromnych zmian.

Uczenie, jak się uczyć, stanowi klucz do wszelkiej nauki przedmiotowej. Jeśli nauczymy się, jak się uczyć, możemy zastosować te zasady do dowolnej dziedziny wiedzy.
Jeśli chodzi o zajęcia przedmiotowe zwolennicy „szkoły przyszłości” są przekonani, że istnieje ogromna potrzeba integrowania przedmiotów. Powiązanie nauczania różnych dziecin w taki sposób, by umożliwić bardziej dogłębne zrozumienie zagadnień.
„Szkoła przyszłości” zaspokaja potrzeby uczniów o różnych stylach uczenia się i oddziaływuje na wszystkie rodzaje inteligencji.

„Rewolucja w uczeniu” Gordon Dryden, Jeannette Vos
Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 
Ulti Clocks content

Z kalendarza


Dzisiaj jest: Poniedziałek
29 Sierpnia 2016
Imieniny obchodzą
Flora, Jan, Racibor, Sabina
Do końca roku zostało 125 dni.
Zodiak: Panna
You are here:   HomeSzkołaPedagog i psychologściąga dla Nauczyciela